Adet Kanamalarının Süresi

Adet kanamaları, ergenlikle başlayıp menapoza girene kadar her ay devam eden belirli bir dönemde gerçekleşir. Adet kanamalarının süresi 3-5 gün arasında değişmekle birlikte 28 gün arayla tekrarlaması normaldir. Adet kanamaları 26-32 gün arayla gerçekleşmesi de uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilmektedir. Adet gören kadınlar bu düzenli ilerleyen süreleri gösteren rakamları sevmektedir.

adet kanaması resimleri, adet kanaması süresi, kadınlarda adet kanaması

Adet kanamaları süresince günde 2-4 arası ped değişimi de normal olarak karşılanmalıdır. Adet kanamaları süresinin tekrarlama zamanı 28 gün arayla olması veya 26-32 gün aralığında tekrarlaması, 3-5 gün sürmesi, günlük ped değişim sayısının 2-4 arasında olması gibi sayılar kadınların en çok sevdiği rakamlardır. Uzmanlar bu rakamlara dikkat çekerek bu rakamlar arasında devam eden adet kanamalarının normal olduğunu, bu sürelerin dışındaki tüm adet kanamalarının düzensiz olarak algılanması gerektiğini belirtiyor.

Adet düzensizliği ile ilgili çoğu kadının hassas olması nedeniyle adet sürelerini belirten bu süreleri dikkatle okuyunuz.

Kadınlarda ne tür adet düzensizlikleri olmaktadır?

Kadınların adet kanama süreleri 15-20 gün arayla gerçekleşirse sık adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir) süre arayla gerçekleşirse seyrek adet görme, adet olma zamanı dışındaki dönemlerdeki kanamalar durumunda adet düzensizliği var demektir.

Bazı kadınlar adet dönemlerinde fazla miktarda adet görebiliyor, adet görme süresi uzayabiliyor, adet kanaması miktarı çok fazla olabiliyor, adet kanaması 8-10 gün devam edebiliyor, adet kanaması süresince de günde 6-12 ped kullanılabiliyor. Bu tür durumlarda da adet düzensizliği var demektir.

Adet kanaması miktarının çok az olmasının nedeni her zaman adet düzensizliğinden kaynaklanmamaktadır. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak kadınların adet kanama miktarı azalmaktadır. Bilinen adet kanamasını azaltan ilaçlar doğum kontrol hapı ve benzeri ilaçlardır. Doğum kontrol amacıyla kullanılan bazı özel hormonlu spiraller de adet kanaması miktarını azaltabilmektedir. Bunların dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması oldukça nadir durumlarda gerçekleşmektedir.

Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, sebeplerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Fizyolojik amenoreler ise gebelik döneminde, ergenlik öncesi, menopoz, emzirme dönemlerinde kadınların adet görmemesidir. Bu tür durumlarda hiç adet kanaması olmayan kadınların rahatsızlığı amenore olarak adlandırılmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE