Çirişotu bitkisinin faydaları

çirişotu bitkisinin yararları, çirişotu ile saçkıran tedavisi, mafsal ağrıları için çirişotu, memeli basuru tedavi eden çirişotu bitkisi, çiriş otu bitkisi nasıl kullanılır, çirişotu şifalı bitkisi, çirişotu bitkisi kürü, çirişotu ile hazırlanan kürler

Çirişotu bitkisinin faydaları, bitkinin kullanılan bölümlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Çirişotu bitkisinin kökünde bulunan yumrulardan çiriş otu yemeği yapılır. Sebze yemeği veya diğer yemeklere çeşni olarak tüketilebildiği gibi 2 bardak suya 30 – 40 gr. Çiriş otu bitkisi konularak kaynatılır ve balla tatlandırılıp günde 3 defa yemeklerden önce içilerek tüketilir.

Çirişotu bitkisinin faydalarından biri olan saç kıran hastalığını tedavi edici etkisi mükemmel sonuçlar vermektedir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı kesmesi de vajinal rahatsızlıklara iyi geldiğinin bir kanıtıdır. İdrar söktürmesi nedeniyle erkek ve kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını da önlemektedir. Diğer adı ise sarızambak bitkisi olan çiriş otu bitkisinin faydaları arasında bulunan memeli basuru tedavi etmesi nedeniyle oldukça sık kullanılmaktadır. Halk arasında adet kanını söktürmesi için de kullanıldığı bilinen çirişotu bitkisinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Çirişotu bitkisinin faydaları:

Memeli basuru tedavi eder.

Mafsal ağrılarını dindirir.

İdrar ve adet kanını söktürür.

Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Saçkıran tedavisinde de kullanılır.

Bu yazımızda sizlere çirişotu bitkisinin yararları, çirişotu ile saçkıran tedavisi, mafsal ağrıları için çirişotu, memeli basuru tedavi eden çirişotu bitkisi, çiriş otu bitkisi nasıl kullanılır, çirişotu şifalı bitkisi, çirişotu bitkisi kürü, çirişotu ile hazırlanan kürler konularında bilgiler vermeye çalıştık. Umarım çirişotu bitkisinin faydalarından yararlanarak sağlıklı bir hayata kavuşursunuz.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE