İbrahim Saraçoğlu Vitiligo Kürü

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Vitiligo hastalığına karşı doğal tedavi önerilerinde bulunduğu tv programında yulaf samanının vitiligo (ala) hastalığının şifalı bitkisi olduğunu açıkladı. Yulaf samanından hazırlanan vitiligo kürünün ala hastalığını yenmek isteyenlere öneren İbrahim Saraçoğlu, şifalı bitkilerden olan yulaf samanının mucizevi etkisi olduğunu belirtti.

Vitiligo hastalığı, derideki pigment eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bazı bilim adamları sebebin kalıtımsal olabileceğini veya bu rahatsızlığa otoimmün (bağışıklık) sisteminin zayıflamasının neden olabileceğini savunmaktadır. Özellikle ellerde, kollarda, dirseklerde, ensede ve yüzde görülen bu deri rahatsızlığı, genital bölgelerde de olabilmektedir.

Vitiligo hastalığına karşı yulaf samanı kürünün uygulanması gerektiğini belirten Saraçoğlu, vitiligo’yu hızlandıran ve tetikleyenin kahve olduğunu belirtti. Aynı programda İbrahim Saraçoğlu’nun vitiligo hastalığı ve tedavi kürü ile ilgili olarak söylediklerini sizler için aşağıya aynen aldık.

“Ala olarak bilinen bu hastalıkla ilgili yaptığım araştırmalarda yulaf samanının (Avena sativa) iyi bir çözüm getirdiğini gördüm. Vitiligo’ya karşı hazırlanan yulaf samanı kürü, en etkili sonucunu rahatsızlığın görüldüğü ilk yılda verir. Ala hastalığı olanlara, öğünlerinde normal beyaz veya kepekli ekmek yerine mısır ekmeği tüketimini alışkanlık haline getirmelerini tavsiye ederim. Çünkü mısır ununda, ala hastalığını önleyici birkaç tane etken madde bulunmaktadır. Hatta hamur tatlılarının yapımında da normal un yerine mısır ununu kullanmaları önemli bir önleyici destek oluşturmaktadır. Mısır ununun vitiligo üzerinde hem önleyici hem de yayılmasını durdurucu rolü vardır. Vitiligo şikâyeti olanların kahve tüketiminde ölçülü olmaları gerekir. Çoğu zaman yulaf samanını bulmak zordur. Bundan dolayı buğday veya arpa samanı ile aynı sonucu almak mümkün mü diye sorular soruluyor. Ne yazık ki, yulaf samanının yerini bilinen hiçbir saman dolduramaz. Yulaf samanındaki scopoletin, içeriğindeki en önemli etkin maddelerden bir tanesidir. Scopoletin aynı zamanda antibacterial (bakteri yok edici), antiinflammatory (inflamasyona – iltihap- karşı), antiseptic (antiseptik), bronchorelaxant (bronş rahatlatıcı), antiasthmatic (astıma karşı), antibronchoconstrictor (bronş açıcı, bronş gevşetici), cancer preventive (kanser önleyici) özelliklere de sahiptir.”

İbrahim Saraçoğlu’ndan Vitiligo Tedavisi İçin Yulaf Samanı Kürü

Malzemeler:

15 gram yulaf samanı

Hazırlanması ve Uygulanması:

Yaklaşık 15 gram (Üç tutam) kadar yulaf samanını kaynamakta olan 1 litre suyun içine atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra süzünüz ve lekelerin olduğu bölgeye en az 5 dakika pamukla kompres yaparak uygulayınız. Parmak uçlarınızla lekelerin olduğu bölgeleri hafif hafif bastırmadan 30 saniye kadar ovuşturunuz. Aynı uygulamayı hemen ardından tekrar yapınız. Uygulama bitiminde en az 2 saat kadar ellerinizi yıkamayınız. Bu kürün uygulamasına lekeler kaybolana kadar haftada 3 kez devam edin. Bu kürün uygulamasına başlamadan önce ellerinizi 2-3 dakika ılık suyun içerisinde yumuşatmanız daha etkili olur.

Önemli Uyarı: Kesinlikle kullanılmış olan yulaf samanı suyunu ertesi ve daha sonraki günler için kullanmayınız. Her defasında taze olarak hazırlanması ve kullanılması gerekir. Yulaf samanı suyunu hazırladıktan, süzdükten ve ılıdıktan hemen sonra uygulayınız. Yulaf samanı suyunu bir kaba alıp ellerinizi de 5 dakika daldırabilirsiniz. Hazırlanan yulaf samanı suyunun, üzerinden 10 saat geçtikten sonra haricen veya dahilen hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

5 Comments on İbrahim Saraçoğlu Vitiligo Kürü

 1. hocam ben yulaf samani kurunu uygulayacağim yani sira doktorun verdiği kremleri kullanabilirmiyim lutfen cevabinizi bekliyorum

  • Yulaf samanı kürünü uygulayıp uygulayamayacağınızı kremi veren doktorunuza danışmalısınız. Sitemizde verilen kürler tedaviye yardımcı kürler olduğu için doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Pervin Türkoğlu // 22 Mayıs 2014 at 07:52 // Cevapla

  HAYIRLI GÜNLER HOCAM BENİM YÜZÜMÜN SOL KISMINDA VİTİLİGO VAR.GEÇEN SENE AMCAMIN VEFATINDAN BİR HAFTA SONRA ÇIKTI VE BÜYÜDÜ.DOKTORLAR KREM VERDİLER AMA GEÇMİYO BÜYÜMEYE DEVAM ETTİ. KIŞIN KAYBOLUP YAZIN ÇIKMAYA BAŞLADI.YULAF SAMANI KÜRÜYLE BİRLİKTE DOKTORLARIN VERDİĞİ KREMLERİDE KULLANMAM GEREKİRMİ CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM.

 3. ilknur yaren // 11 Mayıs 2014 at 12:47 // Cevapla

  hala cevap vermedi kimse soruma lütfen cok önemli cevap verin peki doktorun önceden verdiği kreme devam etmelimiyiz?

 4. ilknur yaren // 12 Nisan 2014 at 17:59 // Cevapla

  kardesimdede vitiligo var bir gözünün çevresine yayılmış bir durumda. kirpiği ve kası beyazladı.peki yulaf samanı kulladığımızda gözüne herhangi bir zarar verirmi? kardesim suan yedi yasında ve önceden epilepsi hastasıydı.epilelepsiyi tetiklermi? lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE