Keratin Eksikliği

Keratin eksikliği insanın tırnak ve saçlarının cansız, mat ve çabuk kırılması ile kendini belli etmektedir. Keratin insan bünyesinde de bulunan, özellikle saç ve tırnakların gelişmesi ve sağlıklı olarak büyümeleri için gerekli olan protein ağırlıklı bir maddedir. Vücuttaki keratin seviyesi normal düzeyde olduğunda saçlar ve tırnaklar sağlıklı ve parlak görünmektedirler. Yani hem tırnak sağlığı hem de saç sağlığı için vücuttaki keratin miktarını belirli bir düzeyde tutmak gerekmektedir.

keratin eksikliğinin nedenleri keratin eksikliği nelere yol açar

Keratin eksikliği durumunda bu belirtilerin hepsinin tersi durumlar yaşanmaktadır. Normalin üzerinde saç dökülmeleri keratin eksikliğine bağlı gerçekleşen bir durumdur. Belli aralıklarla yaptırılacak kan testlerinde vücuttaki keratin seviyesi öğrenilebilmektedir. Vücutta keratin fazlalığı çok ender rastlanan bir durum olduğu için bu yazımızda keratin eksikliği üzerinde durmaya devam edeceğiz. Keratin ismi verilen ve tırnakları, saçları besleyip koruyan, proteinden oluşan bu maddenin ana görevi tırnak ve saçları besleyerek dış etkenlerden korumaktır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar ve su, asit ve bazda çözünmemektedirler. Saçlar ve tırnakların temel yapı malzemesidir. Derinin corneum tabakasında, kılda ve tırnakta bulunan en önemli protein keratindir. Keratin eksikliği sık karşılaşılan bir sorun olduğu için kozmetik ürün üreticileri keratin içeren saç bakım ürünleri, saç temizlik ürünleri, cilt bakım ürünleri ve tırnak bakım ürünleri üreterek keratin eksikliğine bir nebze olsa da çare bulmayı amaçlamışlardır.

Keratin eksikliği sonucu saç ve tırnaklarda kırılmalar ve olağan dışı saç dökülmeleri yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşanlar öncelikle bir uzman doktora başvurarak kan testi yaptırmalıdır. Doktorun vereceği ilaç ve kremler mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Keratin eksikliği tespit edilenler veya keratin eksikliğinden şüphelenenler düzenli olarak kan testi yaptırarak vücutlarındaki keratin seviyesini kontrol ettirmelidirler.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE